Začátek roku nebyl pro britskou ekonomiku příznivý. Ta byla zasažena omezeními způsobenými koronavirem, jakož i odchodem Velké Británie z Evropské unie.
V dubnu tohoto roku čelilo Spojené království největšímu hospodářskému poklesu za posledních 20 let. Otevřeně to uvedl Jonathan Atou, specialista na ekonomické statistiky z Národního statistického úřadu. Jak vláda obnoví silně oslabenou ekonomiku? Jak ovlivní současná situace cestovní ruch a dopravu?
- července 2020 se britská vláda přesunula do další fáze rušení omezení a umožnila znovuotevření některých hotelových a zábavních zařízení. Uvolněná karanténní opatření se týkala především otevření hospod a barů, hotelů a jiných ubytovacích zařízení.
Od 10. července mohou Britové volně cestovat do zemí s nízkou úrovní infekce. V pátek 3. července oznámil předseda vlády seznam zemí, s nimiž Spojené království vytvořilo „vzdušné mosty“. Po návratu z dovolené tedy nebudou obyvatelé Velké Británie podrobeni povinné karanténě, která byla zavedena začátkem června. Podle britských novin „The Guardian“ zahrnuje seznam 27 evropských zemí, 32 států mimo Evropu a 14 britských zámořských území. Seznam nezahrnuje USA, Rusko, Jižní Ameriku, Afriku ani většinu asijských zemí. Z evropských zemí se Švédsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko, Bulharsko a Rumunsko dosud v seznamu neobjevily.
Méně než šest měsíců zůstává do konce přechodného období týkajícího se vztahů mezi Spojeným královstvím a EU. Kromě úkolů posilování, po pandemii oslabených odvětví cestovního ruchu, se vláda zaměřuje také na otázky související s hraniční kontrolou nákladních toků z Evropské unie.
„Počínaje novým rokem se u zboží dováženého z EU plánují úplné hraniční kontroly. Předseda vlády Boris Johnson potvrdil, že Spojené království neprodlouží přechodné období stanovené v souladu s dohodou o odtržení od Unie. To znamená, že toto období skončí 31. prosince 2020, bez ohledu na výsledky jednání.
Britská vláda zároveň usoudila, že pouze postupné zavedení hraniční kontroly může zachránit ekonomiku, již zatíženou důsledky koronaviry.. Podnikatelé i logistický průmysl požádali o vyřešení tohoto problému,“ říká Malgorzata Matwiejuk, vedoucí oddělení Koroszczyn ve společnosti AsstrA-Associated Traffic AG.
Nyní se diskutuje o podmínkách budoucí spolupráce mezi Britskými ostrovy a Evropskou unií. Velká Británie má v úmyslu uzavřít dohodu o volném obchodu. Podmínky dohodnuté během vyjednávání budou známy na konci roku. Michael Gove, šéf vlády Borise Johnsona, uvedl, že stát se nebude moci vyrovnat se zavedením plných hraničních kontrol při současném boji s koronaviry. Spojené království se proto rozhodlo postupně zavést celní postupy.
„ Hraniční kontroly budou zavedeny ve 3 fázích:
- Od 1. ledna 2021 budou cigarety a alkohol podléhat kontrole. U zboží, jako jsou oděvy nebo elektronika, se předpokládají základní celní režimy.
- Od 1. dubna 2021 bude dovoz živočišných a rostlinných produktů vyžadovat předchozí oznámení celním orgánům a předložení veterinárních dokladů.
- Od 1. července 2021 bude zaveden plnohodnotný systém hraniční kontroly. Celní prohlášení bude nutné připravit s použitím příslušných celních sazeb. Bude také nezbytné podat prohlášení o bezpečnosti v mezinárodní nákladní dopravě.
Další výhodou při dovozu zboží je možnost platit cla později. Británie bude mimo celní unii EU a jednotný trh a vláda přijímá opatření, aby zajistila britskému hospodářství co možná nejlehčí přechod do „nové reality“, říká Malgorzata Matwiejuk.