Automobilový průmysl s bezpilotními vozidly exponenciálně roste. Je načase říct, že řízení motorového vozidla bez řidiče je možné.
Na evropských silnicích se již pohybují vozidla vybavená umělou inteligencí. Jízda v takovém automobilu se stává něčím víc, než jen způsobem přesunu z místa A do místa B. Díky moderním technologiím je pohyb vozu spolehlivý, bezpečný, snižuje riziko nehody, vůz pomáhá řidiči s řízením a stává se jeho dalšími smysly.
Úkolem umělé inteligence v automobilu, je jeho řízení. Bezpilotní vozidlo se za posledních 5 let již naučilo, jak online sestavit správnou cestu a upozornit řidiče na možné překážky na silnici. Nissan, Volvo, General Motors a Toyota se již proti sobě postavili v rámci nevyřčeného závodu a snaží se zahájit výrobu inteligentních automobilů.
Země v Evropě vstoupily do „bezpilotního“ závodu a vytvářejí zkušební zázemí pro testování bezpilotních vozidel. Česká republika zaujímá vedoucí pozici a v blízké budoucnosti se stane hlavním evropských testovacím centrem. Do roku 2022 bude v oblasti Plzně, na ploše o velikosti větší než 500 hektarů, vybudována nová inovativní testovací základna pro testování bezpilotních vozidel: nákladní automobily, osobní automobily, elektrická vozidla, automobily na vodíkový pohon, autobusy a další.
Do tohoto obtížného podnikání se pustili i slavní výrobci automobilů – česká Škoda a německé BMW. Budou zde vybudovány silnice simulující dálnice, lesní cesty, mosty a tunely. Délka tratí bude 12 km. Konstruktéři očekávají, že zástupce automobilových koncernů působících v Evropě, které vyvíjejí bezpilotní vozidla, budou zajímat české zavážkové skládky.
![]()
Tatyana Serikova
„Výhodou budování českých zavážkových skládek je, že tyto nové skládky budou stavěny od nuly a už od začátku budou přizpůsobeny pro testování bezpilotních vozidel, na rozdíl od starých skládek, které již v Evropě existují. Mimo to je samostatným faktorem, při výběru umístění testovacího místa, také zeměpisná poloha. Testování motorových vozidel bude probíhat na místě, které bude nejblíže továrnám Škody a BMW,“ říká Tatyana Serikova, vedoucí pobočky společnosti AsstrA v Praze.
Bezpilotní vozidla jsou v dnešní době testována na dvou místech – na bývalých vojenských letištích v Mnichově Hradišti a v Milovicích. Objevení nových lokalit, které odpovídají zvyšujícím se požadavkům na silnice, bude mít brzy pozitivní dopad. Bezpilotní vozidla se v blízké budoucnosti stanou realitou.