Małgorzata Matveyuk
Celý svět doufal, že se situace s dodávkami do/z Velké Británie konečně stabilizovala, protože od vystoupení Spojeného království z Evropské unie 1. února 2020 uplynuly dva roky. Brexitový zmatek však pokračuje. Změny stávajících celních pravidel budou probíhat v několika fázích. Určitě se vyplatí připravit se na nové formality v roce 2022.
Od 1. ledna 2022 vstoupily v platnost dodatečné změny pravidel pro kontrolu hranic mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií. Podle Małgorzata Matveyuk, vedoucí celní agentury v Koroschyně ze skupiny společností AsstrA-Associated Traffic AG, inovace ovlivní vývoz potravin, rostlin a rostlinných produktů a také bezpečnostní prohlášení pro dovoz do Spojeného království.
Odborník AsstrA vysvětluje, co lze očekávat od jednotlivých fází provádění změn.
Od 1. ledna 2022
„V rámci první etapy změn bude zavedena úplná celní deklarace a kontrola, je však třeba pamatovat na to, že prohlášení o spolehlivosti a bezpečnosti budou vyžadována až od 1. července 2022. Je důležité si uvědomit, že dopravci, kteří doručují zboží přes přístavy Spojeného království pomocí IT platformy „ Dopravní služba pro nákladní automobily“ ( angl. Goods Vehicle Movement Service - GVMS), na kterou musí být odpovídajícím způsobem registrováni,“ říká Małgorzata Matveyuk. .
Na dovozce ve Spojeném království zůstává požadavek, aby předem informovali o zásilkách rostlinných, živočišných a vysoce rizikových neživočišných produktů prostřednictvím systému dovozu produktů, zvířat, potravin a krmiv (аngl. Import of products, animals, food and feed system - IPAFFS). Dokumenty potvrzující původ takových produktů budou také vyžadovány.
Od 1. července 2022
Co nás čeká v druhé polovině roku? Odborník AsstrA hovoří o nárůstu počtu certifikací, dokumentace, nutnosti ověřování totožnosti a fyzických kontrol vedlejších živočišných produktů, rostlin a rostlinných produktů, masa a masných výrobků, vysoce nebezpečného zboží a krmiv, která nejsou pro zvířata. Kromě toho bude dovoz produktů probíhat přes některá hraniční kontrolní místa.
„Kontrola živého skotu bude prováděna na speciálně určených hraničních přechodech, které mají odpovídající operační možnosti. V případě jejich nepřítomnosti budou kontroly prováděny na jiném místě vstupu, kde takové možnosti jsou. Postupem času se bude počet patřičně vybavených míst zvyšovat. Od 1. července 2022 začnou kontroly na vnitrostátních hraničních přechodech v Sevingtonu a některých hraničních přechodech na letištích,“ pokračuje Małgorzata Matveyuk.
Kromě toho bude platit zákaz dovozu zboží, jehož pohyb na britském trhu je zakázán nebo omezen, tzn. chlazené mleté hovězí, vepřové, jehněčí a kozí maso, chlazené nebo mražené drůbeží maso, strojně oddělená drůbež, ptáci nadřádu běžci nebo zvěřina, nezařazená vejce, chlazené syrové masné výrobky.
Od 1. září 2022
Během tohoto období by se průmysl měl připravit na certifikační kontroly a inspekce pro všechny mléčné výrobky.
Od 1. listopadu 2022
Koncem letošního roku budou rovněž zavedeny kontrolní certifikáty a fyzické kontroly pro všechny produkty živočišného původu, včetně směsných a rybích produktů.
Je třeba poznamenat, že lhůta pro uznání označení CE ve Spojeném království byla prodloužena do 1. ledna 2023. Značka CE informuje, že výrobek odpovídá požadavkům evropských směrnic. To zaručuje bezpečnost tohoto produktu pro spotřebitele.
„Základní požadavky na bezpečnost potravin ve Spojeném království se neliší od požadavků v Evropě a s největší pravděpodobností se v příštích letech nezmění,“ zdůrazňuje Małgorzata Matveyuk, „což znamená, že produkty, které splňují požadavky příslušných evropských norem a mají označení CE, které bude také v souladu s normami stanovenými ve Spojeném království“.
Autor: Anastasia Sidelnikova.