Schůzkou šéfů vyjednávacích týmů Michela Barniera a Davida Frosta dnes v Bruselu začaly rozhovory o budoucí podobě vztahů Evropské unie a Británie. Složitá jednání, do nichž obě strany vstupují s velmi odlišnými představami, rozhodnou mimo jiné o tom, za jakých podmínek bude proudit zboží či služby přes Lamanšský průliv či o obranné a bezpečnostní spolupráci. Na dojednání a schválení případných smluv má evropský blok a jeho bývalý člen jen deset měsíců.
Týmy Barniera a Frosta se dnes sešly k úvodnímu jednání, na něž v úterý navážou rozhovory rozdělené do více než desítky tematických oblastí. Odděleně budou experti obou stran hovořit například o dopravě, energetice či policejní a justiční spolupráci. Zásadní sporná témata se však rýsují jinde: Brusel i Londýn dávají dlouhodobě najevo rozdílný pohled na rybolov v britských vodách, sladění klimatických či sociálních standardů EU a Británie nebo na pravomoci unijního soudu při řešení vzájemných sporů.
Unijní státy minulý týden schválily vyjednávací mandát pro Barniera, který má usilovat o zachování "rovného hracího pole" pro hospodářskou soutěž. Brusel se odvolává na oběma stranami podepsanou politickou deklaraci, která však není právně závazná. Londýn naproti tomu odmítá pokračující působnost unijních regulací a hovoří o "plné hospodářské a politické nezávislosti". Podle Barniera může Británie získat nejširší možný přístup na unijní trh, kam míří zhruba polovina britského exportu, jen pokud se zaváže k dodržování zmíněných pravidel. Britská vláda o tom však nechce ani slyšet a tvrdí, že by ráda vyjednala volnější obchodní dohodu po vzoru té, již má EU například s Kanadou.